11 października, 2010

Biografia Bobby'ego

Bobby Long, a dokładniej Robert Thomas Long, jest brytyjskim piosenkarzem i autorem tekstów. Urodził się w 18 września 1985 roku w Wigan, w pobliżu Manchesteru, ale wychował się w Calne, w hrabstwie Wiltshire, w południowo-zachodniej Anglii, gdzie przeniósł się w wieku 4 lat. Gdy miał ok. 17/18 lat nauczył się grać na wiolonczeli i na gitarze. Wtedy też zaczął pisać teksty do piosenek.
Jego pierwsze doświadczenia ze sceną wiążą się z występami z lokalnym zespołem wykonującym muzykę typu grunge (gatunek alternatywnego rocka), gdzie próbował swoich sił jako gitarzysta. W 2004 roku przeniósł się do Londynu i zaczął studia na London Metropolitan University, na wydziale dźwięku i mediów filmowych. Zaczął też grać tzw. open mics w lokalnych klubach i wtedy właśnie, na jednym z takich koncertów, spotkał swojego przyszłego menadżera, Phila Taylora, z londyńskiej wytwórni Up All Night Music, która promuje muzykę wykonywaną na żywo. Na takich występach pojawiali się też inni młodzi muzycy, jak Sam Bradley i Marcus Foster, a także Robert Pattinson, dla którego kariera aktorska dopiero się zaczynała. Na pewno znaczącym krokiem w karierze muzycznej Bobby’ego był moment kiedy to wspólnie z Fosterem napisał utwór pod tytułem „Let Me Sign”. Piosenka ta, wykonywana przez Pattinsona, została użyta w „Zmierzchu”, który wszedł na ekrany kin w 2008 roku, a rok później ścieżka dźwiękowa z tego filmu została uznana za najlepszą zdobywając nagrodę American Music Awards.
W czerwcu 2009 roku Bobby ukończył studia. Po uzyskaniu dyplomu na temat społecznych skutków amerykańskiej muzyki folkowej, mógł się już całkowicie oddać swojej muzyce. Wiosną tego samego roku rozpoczął występy dla amerykańskiej publiczności w Nowym Yorku, Los Angeles i Nashville, a w lipcu wyruszył na bardzo dobrze przyjętą przez krytyków trasę koncertową zatytułowaną „Dangerous Summer” (nazwa ta pochodzi od książki Ernesta Hemingway’a o tym samym tytule, która jest jedną z ulubionych książek Bobby’ego). Tournee obejmowało ponad 100 koncertów w Europie, Stanach Zjednoczonych i Kanadzie, podczas których zostało sprzedanych ponad 10 tysięcy płyt wydanych przez samego Bobby’ego, na których znalazły się piosenki z kolekcji „Dirty Pond Songs”. Utwór „Left to Lie” został numer 1 na portalu iTunes, a także był na 8 miejscu listy z najlepszą muzyką folkową. Inne bardzo znane kompozycje Bobby’ego to m.in. „The Bounty of Mary Jane” i „Being a Mockingbird”, również dostępne na iTunes oraz „Who Have You Been Loving”, która puszczana jest w amerykańskich rozgłośniach radiowych.
Na początku 2010 roku Bobby wyruszył na kolejne tournee po Europie o nazwie „Left to Lie”, a także wydał kolekcję piosenek zawierającą pięć utworów, które wykonywał podczas trasy „Dangerous summer”. Piosenka “My Darling Belle", która pochodzi właśnie z tej kolekcji, znalazła się na 2 miejscu listy „Piosenkarz-Kompozytor piosenek” na iTunes. 23 kwietnia 2010 roku Bobby podpisał kontrakt płytowy z amerykańską wytwórnią ATO Records, a jego pierwszy oficjalny album ma się ukazać w sprzedaży już 2 lutego 2011 roku.

Utwory Bobby’ego i sposób w jaki je wykonuje są najczystszą formą muzyki. Nie ma tu żadnych fanaberii ani pretensjonalności czy elektronicznych i komputerowych ulepszeń. Kiedy słucha się Bobby’ego Longa, od razu można poznać czym jest prawdziwa muzyka… nieskrywanymi uczuciami i emocjami, które tak łatwo trafiają do publiczności. Na pewno nie trzeba nikogo długo przekonywać, że ma się do czynienia z nową generacją muzyki.


Wpływy muzyczne: Bob Dylan, Elliott Smith, Leonard Cohen, a także Van Morrison, Rufus Wainwright, Jeff Buckley, Joni Mitchell i Tom Waits.


Albumy wydane przez Bobby’ego:
• 2009: Dirty Pond Songs
• 2009: Live at Arlene's Grocery
• 2010: Dangerous Summer 2009
• 2011: A Winter Tale
• 2013: Wishbone


Single:
• 2009: Left to Lie
• 2009: Being a Mockingbird (wersja na żywo)
• 2009: The Bounty of Mary Jane
• 2010: My Darling Belle

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz